
Биографија:
БРАНКО О. ТОМИЋ Рођен 7. јануара 1953. године у Докмиру код Уба. Основну школу завршио у родном месту. Од 1968. похађао петоразредну бео-градску богословију до 1973. када је и дипломирао. Служио војни рок на Плесу, загребачком аеро-дрому… Седмог септембра 1975. рукоположио га у чин ђакона тадањи патријарх, Господин Герман, а 11. септембра у матичној шко-ли у чин презвитера. Затим, по потреби службе постављен за привременог пароха малопожаревачког, где је провео од 10. октобра 1975. до 1. октобра 1985. године, када је, постављен за привременог пароха друге парохије у Железнику. Ту је остао до свог одласка у инвалидску пен-зију, 1. септембра 2002. године. За 26 година парохијске службе није одликован, а ни кажњаван. У слободном вре-мену, још од најранијих ђачких дана писао поезију, доц-није имао и некакве прозне покушаје. Док је био на Пређа-шњој парохији успешно играо дописни шах, а на прагу стицања звања мајсторског кандидата, преселио се на горе поменуту парохију и прекинуо шаховске активности. Дар за писану реч одредио му је све предстојеће године жи-вота. Од објављивања афоризама у „Јежу“ преко писања текстова за народну компоновану музику у којој, на срећу, није успео, наставио са писаном речи… 1988. године у храмовном Летопису, записао прославу 70. годишњице пробоја Солунског фронта и, наредне прославу 600-годи-шњице Косовског боја… Од тада до одласка у пензију водио Летопис храма Светог Краља српског Стефана Дечанског, који је проглашен од тројице намесника за најбољи у архиепископији. Из тога настале су две потоње књиге. 1994. године објавио своју прву збирку песама под називом: Уздах дубок и нем, а онда су уследили наслови: Нису сви грешни, 1994. кратак роман; Кроз невид и тескоб, 1995, песме; Кликер наврх игле, 1996. роман; Реч нам/ми Судија, 1997. пригодни говори; На пола копља, 1999, афоризми; Црвено Слово, 1999. песме; Памет је женског рода, 2000. роман; Посветник и памтила, 2001. албум посвета; Снови изван снова, 2001. песме; Софијин вилајет, 2004. роман; Реч нам/ми Судија 2, 2005, при-годни говори и Летопис и Рођена Матер, 2005. сатира. А током 2006. коауторски са Ненадом Живковићем (види: www.Tvorac-Grada.com) осмислио и објавио Зборник поезије под називом: „511-203, Хало Авала“ у којем је узело учешћа 53 песника српског језичког напева. Књига је својим пуним тиражом од 1. 000 примерака поклоњена РТС-у и Удружењу новинара Србије да се продаје или… за васподизање Новог авалског торња.
Члан Удружења књижевника Србије од 1997. године. Живи и дела у Железнику као православни свештеник у пензији. Више о његовој писаној речи може се видети на личној Wеб страни: www.brankootomic.co
РОЂЕНА МАТЕР
Београд, 2005.
Гоци,
свом снагом пера ову књигу посвеђујем.
Аутор
Синоћ ми је буквално пукло у глави. Громовито, праскаво, баш слављенички. Тај осећај усхићености држи ме и јутрос кад узимам дивит и ’артију да оставим иза себе запис.
Коме сам непознат, кад ме упозна – биће збланут, а за моје познанике биће то моја нова „Давидова праћка”. Нека буде обоје или ниједно. Не повлађујем ни себи, шта ме обавезује према другима.
Човек када се ожени до унучета, ако га буде и ако га дочека, вежба стрпљење цирка тридесет година. Ако се узме да се доцније оженио, што због себе, што због права на неизбор потенцијалне изабранице, то му дође као и претходна бројка. Није мало. За разлику од неких других нација и верских конфесија где се деда постаје пре истека војне обавезе по новом закону (за подсећање, 37 година), ми зато и јесмо најстарија нација на свету. Поменућу Јапанце само зато што им припада прелазна „Метузалемова круна”. Њу су они преузели до нове статистике, можда ће је и задржати, али није лако опстати дуго као први.
Да не буде забуне, Јапанци су нација која је најдуже издржала у једном рату. Осамдесет година су у рату са Црном Гором, а да при томе није испаљена ниједна граната. Тај рекорд су омеђили пре неку годину да би неки други ратнички „добошари” добили прилику да се укњиже код Гиниса. Ни Црну Гору нисам поменуо тек ради помена.
У односу на Јапан, она је чудовишно малена. Али куражна, постојана. Њен „дукљански” изданак покушава, заправо, да надживи Метузалема. Како ствари стоје, он ће му бити за петама као синовац. Не по сродству, но по годинама живота.
Сваки дукљански Црногорац је с Стефаном Немањом садио винову лозу у, у тек подигнутом, Хиландару. Који се нису могли стиснути у малени простор порте гледали су са зидина како се лоза прима и напредује. Како тада и сами нису били писмени повели су и Попа да сачини некакав запис о томе. Опет, разлика између Дукљана и мене је у томе што сам ја приучено писмен и не водим Попа са собом да хвата прибелешке. За толико умем и сам, мада се плашим да ли ће ко умети ово да прочита.
Ни то ме не забрињава. Кад сам ја читао њихове и наше „будибогснама” странице такозване нове историје, морао сам их научити, иначе бих понављао а то се није исплатило, па сам напунио главу највећим епопејама те историје. А толико их је много да су заузеле пет пута више страница од Библије. Њу сам прочитао бар пет пута, колико је и мања, а нисам запамтио, симптоматично, ни петину Њеног садржаја. Ако ме Господ Бог буде враћао изнова док све не научим плашим се да не угрозим постојећи рекорд Јапанаца или, не д’о Бог, мени уистину симпатичних „Дукљанаца”.
Није страшно бити понављач пред Богом. Он нам је рекао: „Устани и ходи…” Он ће нас и подићи ако узнемогнемо сами устати. Код Њега јесте и бива „пакибитије”. Многи су, у тежњи да свој живот уподобе Њему, посртали, падали на нос и, уз Његову помоћ, поново се дизали да би на крају „рата” постали Његови свети ратници. На моју жалост од мене ће пре бити, ако већ није, дезертер, јер се сумануто уздам у Његову милост што је Он, супротно човеку, заправо има. Нема потребе да отварам црквени календар да убеђујем себе и вас да је то истина. Шта је са оним другима? Где је њихов календар! Не знам, Бог зна. Он га је склонио од лопова и крадљиваца. Морао је Он нешто имати у виду кад је децидирано установио: „… где је срце ваше тамо је и благо ваше…”
Овде је рачун познат. Ако нам је срце у злу… благо ће мало ко оставити код племенитог комшије. Ако сам некога до сада нечим увредио, кад пођем нећу ни ја ово оставити некоме ко би могао да напакости. За сујету не дајем гаранцију, немам је ни за себе. А тако ми је потребна одбрана. Да имам бар једног Црногорца за пријатеља замолио бих га да ме упути у чојство, јер фаза у којој сам превазилази сопствено кочоперење илити јунаштво.
***
Чојство, по себи, јесте боголико. Лако је мени натерати човека да не чита. За многе то и не би била велика мука. Истина, неки би се грчевито борили за одбрану писмености. Било је и таквих револуција. Њини вођи нису заборављени. То је право лице историје – да се памте добротвори човечанства или Нове цивилизације. Писменост није стара милијарде година као, хипотетично, Еволуција. Ње се неки још држе као пијан плота или боље речено, воле количину, импресивну, небовисоку.
Тако је и наша Власт пре десетину година волела новац. Делила га је као брашно, на вреће, ако хоћете, на џакове. Тада је и пука сиротиња била милијардерска. Истине ради, код нас нико не може да каже да никад није био милијардер. То што је напрасно осиромашио може бити питање за неког другог. Али је осетио „сласт” богаташа. Судбине су им исте. Једни су сиромашни данас, други ће бити сутра. Једни овде, други тамо. Или, неки Доле, други Горе. Где би ко волео да буде сиромашан? Вероватно нигде. То нам је у крви. А богат? Свуда, и на сваком месту, и у свако доба. Е, то нам је у глави. Да ли се може? Можда и може. Моме искуству то није познато. Зар оно па нешто значи? Наравно, ништа. Занемарите.
Рекох, лако ми је натерати човека да не чита. Али, како да сапнем себе да не пишем, нарочито што по томе нисам познат? Нисам намеран да прозивам. Али, и они најпознатији, најчитанији, не би могли да се похвале да од писања могу да живе у Монте Карлу, чак тешко да би живели и у Монте Негру. Ово друго ми звучи нешто познато, само не могу да се сетим. И заборавност је део изгубљене меморије, смем ли да кажем… памћења. Кад они – а, дакле, ми смо их створили великим и читаним, они себе боље познају и без читања него ми – кад они… шта бих ја тек ту требало да тражим? Ништа и не тражим. Понајмање да их јурим, не бих ли их стигао, да их упитам како су натерали читаоце у скамије. Још мање да узмем „рецепт” како се добро живи од писања, како се пласирати у „лигу шампиона”, односно како банути на интернет, јер то је хит трећег миленијума.
Шта онда хоћу? Сујета? Смем ли да признам… Није! Кад не могу да једем, најбоље се храним писањем. Кад не могу да спавам, пишући најбоље сањам. Кад не могу да радим, најбоље одмарам уз писање. Кад ми је студено око срца, најтоплије ми је у измишљеном свету литературе. Ту сам се чекао! Јесте. Дакле, ја некад и читам. Али то не помињем. Сужањство нико не воли. Ако морам да отворим и ту страницу, ево чиним. Неће се многи похвалити да сам их прочитао. То ми и није нека врлина. Тако је. Шта ћемо са онима које знам напамет? Треба ли они да се појадају? Наравно, никако! Човек и јесте једна добро осмишљена књига. Добро укоричена или броширана. Тања или дебља. Мањег или већег формата. Једнобојна или пун колор. Отворите се сами. Погледајте прву страну. Дан, месец и година и место рођења. То сви имамо. Отворите следећу, следећу… докле ко стигне. Ја сам, иначе, на својој шездесет трећој страни. Имам ја пуно и празних страница, можда више или мање од других. Све су иза мене. Оне напред су заклопљене и закатанчене. За њих не знам какве су и да ли их има. И ту сам сличан другима, да не кажем да сам исти. Сваки живот је књига и, обрнуто, свака књига је живот. Свој или туђи. Истинит или измишљен. Тачан или обогаћен. Питајмо живот, такав је. Читајмо књигу, таква је. Садржај? Колико квалитет живота утиче на књигу толико и књига, ако се чита, може да делује на живот. Нека ово буде довољан разлог за моју окренутост књизи. Ко не дели моје мишљење, може да подели оно што му претиче од садржаја, па да и ми допунимо своје.
Што даље одмичем, све се теже обуздавам у писању. Нека то буде довољан разлог да се не могу научити чојству.
Кад то већ не могу, пред собом гледам брисан простор који, својим обимом, делимично заузимам. Сећам се, давно је то било, запуштени човек, мада жилав, с лулом у устима и неком ненегованом брадом, путовао је и приповедао. Беше то Зулфикар Зуко Џумхур. Нисам запамтио ни места ни приче. У мени се једино сачувала лепота његовог казивања. Пре или касније, био је и чувени Милан Ковачевић са својим „Караваном”. Нисам њега тражио по сенкама Џумхура. Нешто касније ваљано сам пратио Ненада Ристића у његовим путописима и, последње, Радована Бранкова, „Пођимо на реку” или тако некако. Ти људи су знали да, за мене, од некаквог безименог извора направе поетичну причу сличну библијској. Да на основу некаквог патрљка из минулих времена врате у сећање нешто што је умрло и код катастарских власника. Да неког деку, кога само Бог није заборавио, обзнане широкој јавности као неоткривеног великана. Да неког ко ни познаника нема осване у жижи јавности захваљујући њиховом открићу. И све то у циљу богатијег и садржајнијег нашег и њиховог живота. Њима у знак захвалности трошим ову страницу. Ако би се коме чинило да несродницима дижем споменике, нек се потруде да сазнају да су именовани обелисци сами за себе. Овај помен не чини их већим него их само враћа у властито сећање.
Кад Матија Бећковић поброји све своје живе и уснуле из свих заселака и урвина, где се ко испилио и где је и како скончао и како ће скончати, ако није а хоће, кад поброји све ђетиће и кукулелад а много их је, кад запишти кано кукавица а грлат је, кад испева силне похвалнице а хвалодостојнима, кад изгрди изроде и одроде а за грдњу и јесу, кад прокуне издајнике и содомнике, а проклети су, нема лепше песме од грднога ткања.
***
Колевка је наша – чудо!
Што би се некима, да су ти неки ми, учинило ситно и непохвално, то је нама дика и локална химна. Што бисмо ми, да смо неки, могли да дижемо у небеса и од тога направимо светску марку, ми то закопамо девет ашова испод земље. Да смо ми као што смо некад били, било би девет врста пуног зрна, а тек десета затрављена под спомеником. Како нисмо то што бејасмо, у нас је сетва оскудна и ретка смрт и за дана се, а да се не ознојимо, пожање. Да смо Турке, као они нас, а нису морали, као коље побадали, мање би нас зло снашло. Бог се пита ко нас куне, и Њему је ово преголемо чудо. Ко то од нас јесте што није морао да буде? А ко није, да ми је само знати.
***
Псовка нас је отхранила и на ноге подигле. Ко то није, дај Боже, никад ништа опсовао? Ако и није, више пута је опсован због тога што није. Ако не певаш, опеван си славом песме. Ако не грешиш, на месту си греха. Ако ниси учесник, онда си сведок. А „блажен муж иже не идет на совјет нечестивих”. Очигледно, не дâ нам се да побегнемо с лица места. Постоје нека мишљења да су од нас у томе још напреднији Мађари и Италијани. Ако би псовка била мерило, ови други су суоснивачи изворне Европске заједнице, а први куцају на врата Уније и, како чујем, отвориће им се идуће године. Нисам се распитивао колики допринос дају европској култури. Није без разлога да буду Европејци. Хипотетично мислим да и једни и други, заправо, попуњавају празнину. Остали чланови не умеју да псују или су претерано учтиви, па ту улогу препуштају бестиднима. Другим речима, они што боље и више псују од нас имају велике ’асне. Није ми познато шта њихови пописи говоре. Да ли им се повећава наталитет, мада сумњам, радом и знојем се постиже успех, а псовка је пре последица неуспеха. Ово никако није стручна анализа, па је не препоручујем за прихватање здраво за готово, већ као полазну позицију за даљу личну надградњу.
Што се нас тиче, не знам колико ћемо дуго још морати да псујемо да би се, по том мом критеријуму, укњижили у европску „елиту” без које не можемо да опстанемо. Плашим се једино да нам не поставе услов да заборавимо на псовку ако мислимо да нам запамте унезверено прошење. Плашим се и панике. Она може да настане као самооптужница. А њих, без префикса „само”, имамо више од сумњивих и осумњичених. Упадају преко плота као вирус са интернета.
Само се гледамо и питамо да ли по попису имамо толико стварних или се они узимају с бирачког списка. А он је, знамо, старији од Титовог упокојења. Његова смрт, да Бог опрости, представља тежиште или осу око које се окрећемо и још не знамо где смо. Кад је одлазио, изгледа, да је понео компас.
Ми хоћемо да будемо на Западу, а свет нас тера на Исток. Зашто је он толико прокажен, не знам. Оно што знам јесте да са запада никад није исијало сунце, а да увек тамо залази као, Боже ми опрости, у азил. Сад сам се сетио. За живота „осу” нико није псовао. Да ли се није дала, или смо тада имали неке европске атрибуте без оних испред нас, или је неко друго „чудо невиђено”?
Сад сви псујемо: једни што га више нема и што је оставио незбринуту сирочад, други што је и долазио у овај наш српски свет. Једни још не могу без њега, а други не могу да опросте што је био. Да ли у њему треба тражити разлоге за псовку? Ма, не! Ми ћемо псовати Европу ако нас не прими тамо где нам је место, а место нам је где и јесмо. Шта то значи? За некога ништа, за другога је све јасно као у огледалу. Да се вратимо бирачким списковима.
Сви се слажу да су нетачни. По некима, нема нас свих на броју, апо другима, нису чак сви ни пописани. У праву су и једни и други. Последњих двадесет година више нас умире него што се роди. Између осталог, то је и зато што више псујемо него што радимо, али не само због тога. Неки су смислили да је срамотно подизати нове нараштаје кад не знамо ни са овима постојећима шта ћемо. Како да се исплате толики беспосличари? Који су већи: запослени или пензионери? Просудите сами. С допуштењем, не бих да дајем личну оцену. Налазим се у једној од споменутих категорија. Због пристрасности. Са тог аспекта и јесте, поменуто, срамота.
Али да наши преци нису радили, зар би имао ко да беспосличи? Они су с фронта стизали да поору и окопају, да засаде и оплеве, и постељу издрмусају, тада није имало шта да се гужва. Тада је много шушкало, али није сметало. Данас, чим шушне, сви се престравимо и обезнанимо. Страх ће нас обездетити, па ћемо молити Господа Бога да нас сахрани. По свему, теза да нас нема на броју може да прође без неке посебне провере.
Друга, пак, захтева мало више толеранције. Ако су први људи на земљи живели и по неколико стотина година, зашто ова наша плодна и благословена земља Србија не би могла имати и сто хиљада стогодишњака? Од тога половину двестогодишњака и од тога бар једну хиљаду Метузалема. Није могуће! Бог је тај који шаље и позива. И не заборавља. Колико само крштених душа и не зна кад се родило. Нису ти увошћени старци криви што то не знају. Колико памте, а памте боље од младића, човек би могао да помисли да су и дупло старији него што сами мисле. Да ли је то истина? Опет ћу изоставити свој суд, јер имам комшију који зна за мене и да нешто пишем. Божју правду не можемо узурпирати и њоме располагати по личном нахођењу. Стога и другима, заговорницима мањка на списковима, морално дајем за право.
Да то и није толико страшно увериће нас живот, ако већ није, много пута. Сам признајем да уместо мене, моје мајке, сестре, кћерке и ма кога ко ми много значи, признајем и пристајем да ми у замену псује све по бирачком списку. Апстракција ме не дотиче, верујем да и вас не тангира. До следећих избора било би добро да потрошимо залихе псовки, па да чисти, као окупани, прионемо на нове изборе и да се, уместо псовки, кајемо до суза, до поновних избора. Како је ово бајковито!
Овај се запис одужи. Прети да постане досадна прича.
„Ја о вуку, он на врата”! Данас ће уважена дама Наташа Мићић, председник Скупштине Србије да нас обрадује својом одлуком да ли расписује изборе или жели да остане в. д. председника.
То ће бити од публицитета у делу јавности који једва чека да неког заокружи. Они што прецртавају много више се радују доласку, не тако давно, Лотара Матеуса на врућу Партизанову столицу. Њему се пре неки дан придружио Тарибо Вест, Нигеријац. Нису то само фудбалске аквизиције, већ, по свему судећи, најуспешнији наш увоз. Ако знамо да смо најбољи извозници спортиста, ово нам дође као неки мали реципроцитет. Од фудбала, преко кошарке, одбојке и ватерпола, и најбољи познаваоци тешко да би побројали силна имена и спортске величине који су се ухлебили напољу. Да нам је спортски бизнис каналисан као нафтнодериватски и дувански, Власт би решила све текуће проблеме осим поделе надлежности с Криминалом. На том се пољу застава не диже сваког јутра. Можда то и нема неки високодржавни карактер. Кô, вели, ми смо наши. Нису нама дошли, сачувај нас Боже, тамо неки талибани или, још горе, Осама Бин Ладен. Он је кудикамо потребнији на другим местима овог земаљског шара, па се не експонира. Иде у тајне посете, илегално, па се врати у своју Недођију.
***
Ваља признати да и ми имамо необично тражене и тржишно дефицитне величине. Читавој се Европи за петама привиђа неки Радован Караџић и још мање познат Ратко Младић. Ако би имао ко, нек обавести све насмрт препаднуте, да се ја, Станко Перишић из Голе Главе, не плашим поменутих опасника. Установио сам да бар делимично умем да лечим та фобична стања. Имам неког успеха у томе. Нисам обавештавао јавност, јер од ђавола треба сакрити свако позитивно хтење, пошто он, не питајући, пола узима. Не би му дао ни Караџића, нарочито због племенске везе с Вуком на чијем језику пишем. Кад не бих дао првог, зашто бих чинио изузетак? Тај Младић се понаша и живи као младић, нека тако и настави, мајка му се радовала.
Мало се размишља о томе да смо ми народ традиције. Имали смо хајдуке и хајдучију откад нас бива. Кроз векове, та потреба је нарастала. Била би стварна штета да толике запуштене куће, колибе, пећине и усеци буду без живе душе. Ако нас већ нема много, нека нас бар има на сваком кораку, добро распоређених. Коме смета, нека заобиђе. Нигде није безизлазно. Сем тога, поменути се не крију, већ су се склонили од ходочасника.
И ово што желим да кажем, али скрећем пажњу да је свака сличност и подударност са стварним људима случајна.
Спаситељ Света и човека, Христос, имао је више непријатеља и противника него, тада, следбеника. Колико их је било, не би стигли, свако понаособ, ни по длаку да му ишчупају из главе. За то су морали да одаберу егзекуторе. Као што ни сви „Дукљани” нису могли садити једну лозу. Елитизам није умотворина комунизма, ни цивилизоване Европе.
Христос је био непознат за оне који су тражили Његову главу. Зар његова екселенција Ричард Меј из Хага зна како је изгледао покојни, Бог да му души прости, Влајко Стојиљковић? Можда га је видео на слици, али је имао неукротиву потребу да га лично упозна. Не може свако познавати сваког. Да је питао присутног Господина како тај човек изгледа, верујем да би то било на обострано задовољство. Како није питао, тако је и остао без сусрета.
Да би дошли до Христа, лукавци су се досетили да пронађу блиског сарадника. Од дванаест најближих пристао је Један. Зар није довољно, мада је то могло и без њега. Ни Исус се није ни од кога крио. Требало је само Му ући у траг, а то није било тако тешко. Међутим, како су добили пристанак, а не одбијеницу, „Тражите Га сами”, плен и жртва су сервирани потражиоцима. Тако су они који су га распели дошли до посла без капи зноја и ма каквог напора. Јуда је одиграо историјску и библијску улогу убедљивије него што је много, много доцније Чарлтон Хестон био убедљив на Крсту.
Наш именик није прихватио то синонимско име. Није ми познато да иједан Србин носи с поносом име Јуда.
Наша имена специфичне тежине су српска или посрбљена. Како лепо звучи име Вук. Веома распрострањено и познато. Неки знају за овог Вука, неки за оног, а богами многи памте и трећег. То ће нас име држати во веки и веков.
Пола Србије слави Светог Николу. Бар десет посто наших сународника носи његово знаменито име. Није Свети Никола једини свети и светли узор. Има и других. Ова тврдња се лако може проверити у бирачким списковима, а они су остали иза нас. Коме није тешко да се враћа…
Не дај, Боже, да је неким чудом Јуда био Србин. Док је света били бисмо најпсовачкија нација на свету. Ту је коинциденција. Како нам је мало требало да будемо светски прваци од Христа до свршетка света. Није нам се дало. Бог води о томе рачуна. Можда нам је баш због тога омиљено псовање Бога. Наудио нам је. Сетио се онога што смо ми већ знали.
А какви би ми то Срби били кад не бисмо више од Њега знали. Сад већ ретко можеш чути неког приглупог Србина да не зна одговор на сва питања, па да би рекао: „Питај Бога…”
С Њим смо у комшијским односима. Толико смо блиски, само што ортачки не послујемо. Да је могуће, и то бисмо. Зашто да не? Бог, кога воли, њему се и окреће. Друга страна истине јесте да нам он гледа у леђа. Тренутно смо окренути Европи, а она ко зна коме! Тај раскорак исправиће, надајмо се, сâм Господ Бог. Исправиће он нашу „криву Дрину”, све уврнуте границе и све што је остало за нама као недовршен посао. Он, као најбоља мајка, треба за нама да поспрема „кућу” као за својом малобројном нејачи. Зна Он да ми не знамо која нам је лева, а која десна ципела. Није ни чудо. Обућа нам је затраљена, хоћемо боси у Европу. Одећа нам је убога и просјачка од мучног табанисања по свету – да нас помогне и разуме. Хоћемо и голи, али само у Европу. Исти наш Драги Бог оставио нам је поучну причу о „званицама на свадбу”. Ко не чита, мисли да не мора да зна. То је истина по српским канонима, а што они нису усаглашени с „Уставном повељом” то је, ваљда, брига наших старатеља. Бар тако мислим!
***
Мислио не мислио, вратићемо се Богу. Ако то и не учинимо, притераће нас Он у тор, па да буде као што је казао: „Биће једно стадо и један Пастир”. Никад нисмо умели да се понашамо као послушно стадо. Шта нам се дешава, ако није, шта ће нам се десити! Никад то није било у Србина.
Да ли смо на новом почетку? Странице живота испред нас су чврсто склопљене да се не можемо листати. Ако ћемо се уздати по оној: „неће ваљда…”, могли бисмо да догурамо даље од властите жеље. Да ли желимо више од жеље? У своје име, знам. Само за себе. На ово би могло да нас подсети питање: ко не жели да буде богат?
Нема тога ко није сигуран шта хоће, а да се не закуне: „Бога ми..!” То важи само за нас у Србији. У Црној Гори наречје налаже: „Богоми… или… Светога ми Василија…” Они имају две могућности. За Свевишњег алтернативу. Поуздан је он дирек. Како стоји с клетницима, то боље они знају.
Рекох да немам ниједног Црногорца за пријатеља. И кад сам се некад давно запошљавао у Земљорадничкој задрузи, зачудо није било Црногораца. Нисам био тракториста. По начину писања можда ово личи на орање. Не, ја пажљиво плевим културе од корова и гледам да их не оштетим. Ставите ми мотику на раме. Неће ме увредити, пре ће ме поуздати у то да нисам погрешио ни у копању ни у писању.
***
Не пишем ни мотиком ни будаком, још мање обрађујем трактором. Тамо неки сељак из Голе Главе, а што ли је гола? Да ли је ћелав или не носи покривало! Некад је био актуелан качкет, те зато нисам поменуо капу. И војска се одрекла капе у корист беретке. У новим трендовима и имиџима мало ко може да нас прати у свету. За то нам није потребан светски модни крем.
Имамо довољно креатора, од политике до моде и економије. Мада, чини ми се да смо креатурама значајно богатији. Оне се дају видети „у по ноћи, у по дана”. Кад погледамо ауто-индустрију можемо мирне дуже да кажемо да нам еволуција не може ништа. То се види и споља. Зато можда нико и не гледа. Наш легендарни „yugo” по логици ствари би требало да се преименује, неће бити потребан кум и ново крштење, у „srba”. Латиницом? Баш тако. Кад странци дођу, ко зна кад ће, да умеју да прочитају име нашег лепотана. Шта брига Европљане за нашег Вука Караџића. Можда није требало помињати то презиме. Нагони страх у кости. Боже мој, нека мало зазиру од „srbe”.
Ако се деси да сто аутомобила продамо у Африци за банане, биће нам напуњено исто толико пртљажника. Пуна капа! Беретка или качкет, не знам више… Што би морало све да буду банане? Има и других воћки које нам нису неопходне. Индија се не стиди што производи шљиве. Не знам да ли пеку ракију. Све то заједно тешко је замислити без српске капе. Још је теже замислити Индијца у српској капи. Није кап. Српска капљица.
Кад апостол Тома није успео да учврсти Истину васкрслог Христа, још теже би било нама да им патентирамо производњу алкохола. Њихове далај ламе би их проклели и послали код Буде у нирвану. Тамо се не иде пре рока. И код нас има само један пре рока: инжењер Милутин Мркоњић. И он је, на његову жалост, пре рока…
То је судбина произвођача, макар то и не била српска шљивовица. Она је некако омиљена и свим странцима који нас походе па је из милоште зову „slivowhisky”. То значи, ако сте у доколици и ако имате поред себе, попијте једну и у моје здравље. Наздравите, то је српско обичајно право које се не коси с европским нормативима. И они пију, али крију.
Алкохол не припада њиховој цивилизацији. Дрога? То је оно право. Полусвет имагинације. Бежања од себе и своје стварности. Мора да им дрога обећава и пружа нешто више и боље од оног што имају. Ако је тако, да јесте, што бисмо ми њих молили и чекали? Понеки и не чекају. Кренули су пречицом… до пакла. Назад нема, не остаје пута за њима. Иде се до најближе постављене смрти као лежећег полицајца. Ту је крај. За наркосе, прича је нешто дужа пошто није под дејством опијума. Нисам превише религиозно надахнут, просто да ми Карл Маркс не приговара, како сам прибегао другој врсти „дроге”. Ни он не пориче да „Клин се клином избија”.
Код нас није лако разграничити пијаног од лудог, дрогираног од конфузног, трезног од луцидног. То нам је мало побркано, као у глави. Пијан и луд се не разликују, јер немају по чему. Дрогирани и конфузни у истој су були. Први не зна шта говори по директиви „више силе”, а збуњени се пита коме је потребна његова бламажа. Трезан не мора да буде луцидан, као што луцидан не мора да буде трезан. Да је баш и једно и друго, два добра су тешко спојива. И могућа. Ако некоме падне на памет да ме сврста међу неке, нека се не устручава, јер нисам поменуо геј удружења и многе невладине организације којима никако не припадам.
А шта ћемо с најобичнијим пијанцима? Они су најбројнији и упадљиво видљиви. Пред сваким дућаном и пиљарницом пивница на отвореном простору и на минус десет. Пије се пиво као усред лета. Капе „унучића” као да од попијеног броја зависи колико ћемо их имати крај свог огњишта. Ако их већ имамо док попијемо свакоме за рођендан, имендан и тромесечје њима неће остати ни за кап мајчиног млека. Оне, зна се, не доје из естетских и естрадних разлога. Неке мајке треба да се појаве на сценама широм света где има српског живља, замислите, огрижених груди, а неке чак имају наступе и по ноћним клубовима где треба да покажу српској браћи и небраћи богату природу српске мајке и супруге. Круже неке непоуздане приче о томе зашто „кајмак” да им скидају којекакве Румунке, Украјинке, а у последње време се прославише Молдавке. Неке се у обичним круговима боље котирају од министара културе, здравства и министра за енергетику. Јасно је да не мислим на српску цењену господу него на њихове колеге из суседних земаља где има српског помена. Наши, и да су такви, ми немамо за садa боље, по народној: „Наше зло под нашим кровом”. Срећом, није тако.
Другу муку ми имамо с министрима. Уважена дама Кори Удовички, министар енергетике, никако да нас убеди да је свако поскупљење струје оправдано и да први април неће бити Дан шале, него новог поскупљења струје. Можемо схватити као шалу док не стигне опомена. Како су све наплате извршиве хипотеком, тако ће, ко нема новца, дати машину за веш за прву рату. За следећу рату, ко је буде имао, и рачунар може да га уступи веома повољно, без доплате. Телефон ће неплатишама најпре бити искључен шеснаестог у месецу, потом долази принудна наплата. И то не треба да брине: све пописане ствари, уложене за дуг, имаће гаранцију у виду испоставе рачуна за преузету робу као да су је купили у робној кући. Све мора бити у духу закона и кодекса европског понашања према корисницима.
Ако смо заштићени као бели медведи од државе и нас самих, такву заштиту човек само да пожели. Јутрос, сабајле, купиш „Новости” и добијеш рачун. На тај начин штампани медији имаће увид колики им је тираж потребан за следећи дан. Сем тога синдикати, према томе могу да се одреде колике синдикалне захтеве да подигну. Они се одмах прослеђују испред зграде Владе и ресорног министарства: „Господо, према вашим прописима стоји да сте нам ви или наша кућа закинули читавих 27 одсто наше, муком стечене, зараде.”
Ово није рецепт како да се сруши Светски трговински центар у Њујорку, него практична мера која штити сваког од сваког. Много је требало да се пронађе ова мустра. Ко ће кога и како… видећемо. Нисам склон да верујем да ће бити злоупотреба, нарочито не од неучесника у могућем спору. Ако се неки суд прогласи ненадлежним, постоји други, међународни, који ће се прогласити надлежним и у случају крађе кокошака с фарме у Селевцу.
Будући да је стандард испред статуса, то само иде у прилог томе да можемо очекивати резултате на нивоу земаља које су прошле кроз транзицију као кроз Врандук у Босни. Он заправо служи ничем другом до извођењу економских опита и захвата; пошто располаже свим ресурсима, то не изискује нова улагања. То је поклон наших очева и браће који су градили пругу Брчко-Бановићи. И њихова једна тековина није доживела ерозију. Извесно, кад би се експерти научно више позабавили, нашло би се много напуштених и запуштених инвестиција које су, морамо рећи, грађене пре рока употребе, за будућу генерацију. Нису они све промашили, нарочито нису нас. Нас су погодили као да су нишанили у чело. После свега не може им се порећи да су били добри стрелци. Отуда није за чуђење што су безбројни немачки зликовци оставили кости по Дрварима, Сутјескама и Заглавцима.
Одох предалеко уназад. Али, народ који нема своју прошлост неће имати ни будућност, то су као аксиом поставили паметнији од мене. Зато прошлост не можемо и не смемо да потремо, него само да је поставимо иза леђа. Како год да се окрећемо да нам је иза. То је превентива – да је не изгубимо и да јој не гледамо у очи. То је бар лако. Замислите да смо морали да сачувамо шифру сефа који чува количину друштвеног производа и личног богатства наших владара од двадесет деветог маја 1903. године. Ко би то до данас чувао да не заборави и сатари!
***
Tрећи дан.
Није никаква сличност са Шестодневном. Бог је могао створити Свет и брже и другачије него што јесте. И једном помисли. То ми није тема. Седми дан Господ Бог је починуо од свога рада. Није умор у питању. Шта је, онда? То је пример како човек треба да чини и како би морао да поступа.
Рекосмо, Црква је установила свој празнични календар. Неко га се придржава, неко не. Питање вере и поштовања божанских начела. Да ли о побожности… не, овом приликом. Биће дана и за такав осврт. Пре бих се осврнуо на државни календар. Он је занимљив. Пођимо неким редом.
Оно што памтим од основне школе стоји незаборавно као и историја коју сам научио, тада, напамет. Немојте ме питати да се проверим. Учио сам за петицу, не за памћење.
Двадесет девети новембар, Dan Republike. Тај је датум за прваке велика светковина. Постају пионири. Пионирски задатак никоме није био лак. То знају сви који су били прваци и који су нешто изнова почињали. Кад сам се код куће похвалио пионирским подвигом, ћале ми се прекрстио, био је побожан човек. На питање где сам то погрешио, рече: „Сине, ниси ти погрешио, кад одрастеш и размислиш, кашће ти се само”. Знао сам, тада, за Змаја. Многе његове песме сам декламовао о Светом Сави у нашој цркви. Moje старије комшије, његови вршњаци и још старији чине покољ свиња за Празник. Иду једни код других на славу, честитају. Код мене у кући петак. Прекјуче почео божићни пост. За причешће. Нисам тад постио читаве постове. Али за сваки бих се причестио.
Питање је како сам се запослио у зем. задрузи, а да нисам био члан SKJ. И за мене је то било чудо. Нисам потицао из четничке породице, а отац ми је био на „правој страни”, иако неучлањен. Није ми солио памет куд је све прошао са ваљевским партизанским одредом. И данас бих му се на томе захвалио. Кад се вратио из рата, вратио се својој земљи, оној на коју је плаћао порез и од које је требало да живи до скончања. За дивно чудо, није га препадало питање што не слави поменути празник; одговарао је да је од оца примио једну славу, а домовина се сама прославља и од себе велича. Патриотизам је раздвојио од кућне славе. Уосталом, више је тада било оних који су славили државне него црквене празнике. Убрзо би стигла Нова година. Први мај, Четврти јул, па Седми. Оне мање да и не помињем, као 9. мај, затим 15. мај, па већ чувени 8. март и тако даље. Трајало је то подуго. После Титовог погреба и наовамо ближе, настали су неки нови празници, Дан државности, Дана уставности, а, богами, стидљиво нам се врати Свети Сава. Божић постаде државни као и Васкрс. Како је држава почела, запретило је да ће преузети комплетан црквени календар. Тога се ја нисам плашио. Чим сви славе славу и сви иду на славу, нема опасности. Тако и јесте.
7. фебруара, лета Господњег 2003.